Komputer Z3

Komputer Z3

Z3 pierwszy działający, w pełni automatyczny komputer o zmiennym programie, zbudowany przez niemieckiego inżyniera Konrada Zuse w 1941 roku na bazie jego wcześniejszej, mechanicznej konstrukcji Z1.

Maszyna była wykorzystywana w czasie wojny do obliczeń niezbędnych przy projektowaniu skrzydeł. Z1 był maszyną mechaniczną, a Z3 przekaźnikową, lecz posiadały identyczną organizację. Wykonywały one:

  1. dodawanie,
  2. odejmowanie,
  3. mnożenie,
  4. dzielenie,
  5. pierwiastkowanie

na binarnych liczbach zmiennoprzecinkowych przechowywanych w 64 słowach pamięci. Program zapisany był na ośmiokanałowej taśmie perforowanej i wykonywany w miarę wczytywania. Dla realizacji pętli należało końce taśmy skleić w pętlę. Dane były wprowadzane przez klawiaturę, a wynik odczytywany z wyświetlacza. Na komputerze Z3 można zaimplementować maszynę Turinga1 . Z3 był maszyną wyprzedzającą swoją epokę. Współczesnym komputerom, mimo iż oparte są one na układach elektronicznych, pod względem działania bliżej jest właśnie do tego niemieckiego projektu, niż do amerykańskiego ENIAC-a2

Procesor Pamięć Waga Konstruktor Urządzenia wejścia/wyjścia
System: binarny Danych: 64 słowa 22 bitowe; 1000kg Konrad Zuse Klawiatura dziesiętna
Czas mnożenia: 3 s Programu: ośmiokanałowa taśma perforowana Wyświetlacz dziesiętny
Częstotliwość zegara: 5 ⅓ Hz
600 przekaźników

Format danych komputera to binarna liczba zmiennoprzecinkowa zawierająca:


1Maszyna Turinga
stworzony przez Alana Turinga abstrakcyjny model urządzenia służącego do wykonywania algorytmów.
2ENIAC
(ang. Electronic Numerical Integrator And Computer) – komputer skonstruowany w latach 1943–1945 na Uniwersytecie Pensylwanii w USA.